Conjugation Of Spanish Verbs

(c) 1997,2004,2015 Robert Muth
apps@appicenter.net

October 3, 2015

Contents

1 Regular Verbs
 1.1 -ar
 1.2 -er
 1.3 -ir
 1.4 -ar, -er, -ir: Perfect Tenses
 1.5 -ar, -er, -ir: Passive Voice
2 Radical-Changing Verbs
 2.1 -ar
  2.1.1 e=>ie
  2.1.2 e=>ye
  2.1.3 o=>ue
  2.1.4 u=>ue
 2.2 -er
  2.2.1 e=>ie
  2.2.2 o=>hue
  2.2.3 o=>ue
 2.3 -ir
  2.3.1 e=>i
  2.3.2 e=>í,-
  2.3.3 e=>ie,i
  2.3.4 e=>ye,i
  2.3.5 i=>ie
  2.3.6 o=>ue,u
3 Irregular Past Participle
 3.1 -ar
 3.2 -er
  3.2.1 -sorber: -sorto
  3.2.2 -facer: -fecho
  3.2.3 -hacer: -hecho
  3.2.4 -prender: -preso
  3.2.5 -poner: -puesto
  3.2.6 -romper: -roto
  3.2.7 -solver: -suelto
  3.2.8 -trever: -trevisto
  3.2.9 -ve(e)r: -visto
  3.2.10 -volver: -vuelto
 3.3 -ir
  3.3.1 -brir: -buerto
  3.3.2 -decir: -dicho
  3.3.3 -freír: -frito
  3.3.4 -morir: -muerto
  3.3.5 -primir: -preso
  3.3.6 -scribir: -scrito
4 Spelling-Changing Verbs
 4.1 -ar
  4.1.1 -car
  4.1.2 -gar
  4.1.3 -guar
  4.1.4 -zar
  4.1.5 -iar (some verbs)
  4.1.6 -uar (not -guar)
 4.2 -er
  4.2.1 -ger
  4.2.2 -cer after consonant
  4.2.3 -cer after vowel (mecer,cocer only)
  4.2.4 -cer after vowel (not mecer, cocer)
  4.2.5 -eer
  4.2.6 -güer
  4.2.7 -ñer,-ller
 4.3 -ir
  4.3.1 -cir after consonant
  4.3.2 -cir after vowel
  4.3.3 -gir
  4.3.4 -guir
  4.3.5 -quir
  4.3.6 -uir (not -guir,-quir)
  4.3.7 -güir
  4.3.8 -ñir,-llir
5 Irregular Verbs
 5.1 -ar
  5.1.1 andar, to walk
  5.1.2 dar,to give
  5.1.3 estar, to be
 5.2 -er
  5.2.1 caber, to be contained in
  5.2.2 caer, to fall
  5.2.3 haber,to have
  5.2.4 hacer, to do, to make
  5.2.5 placer, to please
  5.2.6 poder, to be able to
  5.2.7 poner,to put, to place
  5.2.8 querer, to wish
  5.2.9 saber, to know
  5.2.10 ser, to be
  5.2.11 tener, to have
  5.2.12 traer, to bring
  5.2.13 valer, to be worth
  5.2.14 ver, to see
  5.2.15 yacer, to lie
 5.3 -ir
  5.3.1 asir, to seize
  5.3.2 decir, to say, to tell
  5.3.3 -decir (not decir, bendecir, maldecir)
  5.3.4 -ducir
  5.3.5 ir, to go
  5.3.6 -oír
  5.3.7 -salir
  5.3.8 -venir

1 Regular Verbs

1.1 -ar





basic forms of hablar
conditional




infinitive
hablar hablaría
hablarías
present participle
hablando hablaría
past participle
hablado hablaríamos
imperative singular
habla hablaríais
imperative plural
hablad hablarían




indicative mood




present imperfect preterit future




hablo hablaba hablé hablaré
hablas hablabas hablaste hablarás
habla hablaba habló hablará
hablamoshablábamoshablamos hablaremos
habláis hablabais hablasteis hablaréis
hablan hablaban hablaron hablarán




subjunctive mood




present imperfect:raimperfect:sefuture




hable hablara hablase hablare
hables hablaras hablases hablares
hable hablara hablase hablare
hablemoshabláramos hablásemos habláremos
habléis hablarais hablaseis hablareis
hablen hablaran hablasen hablaren




1.2 -er





basic forms of comer
conditional




infinitive
comer comería
comerías
present participle
comiendo comería
past participle
comido comeríamos
imperative singular
come comeríais
imperative plural
comed comerían




indicative mood




present imperfect preterit future




como comía comí comeré
comes comías comiste comerás
come comía comió comerá
comemoscomíamos comimos comeremos
coméis comíais comisteis comeréis
comen comían comieron comerán




subjunctive mood




present imperfect:raimperfect:sefuture




coma comiera comiese comiere
comas comieras comieses comieres
coma comiera comiese comiere
comamoscomiéramoscomiésemoscomiéremos
comáis comierais comieseis comiereis
coman comieran comiesen comieren




1.3 -ir





basic forms of vivir
conditional




infinitive
vivir viviría
vivirías
present participle
viviendo viviría
past participle
vivido viviríamos
imperative singular
vive viviríais
imperative plural
vivid vivirían




indicative mood




present imperfect preterit future




vivo vivía viví viviré
vives vivías viviste vivirás
vive vivía vivió vivirá
vivimos vivíamos vivimos viviremos
vivís vivíais vivisteis viviréis
viven vivían vivieron vivirán




subjunctive mood




present imperfect:raimperfect:sefuture




viva viviera viviese viviere
vivas vivieras vivieses vivieres
viva viviera viviese viviere
vivamosviviéramos viviésemos viviéremos
viváis vivierais vivieseis viviereis
vivan vivieran viviesen vivieren




1.4 -ar, -er, -ir: Perfect Tenses

Form of haber + past participle.






indicative mood
condicional





pres. perf. pluperf. pret. perf. fut. perf.





he hablado había hablado hube hablado habré hablado habría hablado
has hablado habías hablado hubiste hablado habrás hablado habrías hablado
ha hablado había hablado hubo hablado habrá hablado habría hablado
hemos hablado habíamos hablado hubimos hablado habremos hablado habríamos hablado
habéis hablado habíais hablado hubisteis hablado habréis hablado habríais hablado
han hablado habían hablado hubieron hablado habrán hablado habrían hablado





subjunctive mood





pres. perf. pluperf.:ra pluperf.:se fut. perf.





haya hablado hubiera hablado hubiese hablado hubiere hablado
hayas hablado hubieras hablado hubieses hablado hubieres hablado
haya hablado hubiera hablado hubiese hablado hubiere hablado
hayamos habladohubiéramos habladohubiésemos habladohubiéremos hablado
hayáis hablado hubierais hablado hubieseis hablado hubiereis hablado
hayan hablado hubieran hablado hubiesen hablado hubieren hablado





1.5 -ar, -er, -ir: Passive Voice

form of ser + past participl.






indicative mood
condicional





present imperfect preterit future





soy hablado era hablado fui hablado seré hablado sería hablado
eres hablado eras hablado fuiste hablado serás hablado serías hablado
es hablado era hablado fue hablado será hablado sería hablado
somos hablado éramos hablado fuimos hablado seremos hablado seríamos hablado
sois hablado erais hablado fuisteis hablado seréis hablado seríais hablado
son hablado eran hablado fueron hablado serán hablado serían hablado





subjunctive mood





present imperfect:ra imperfect:se future





sea hablado fuera hablado fuese hablado fuere hablado
seas hablado fueras hablado fueses hablado fueres hablado
sea hablado fuera hablado fuese hablado fuere hablado
seamos habladofuéramos habladofuésemos habladofuéremos hablado
seáis hablado fuerais hablado fueseis hablado fuereis hablado
sean hablado fueran hablado fuesen hablado fueren hablado





2 Radical-Changing Verbs

Rs = [stressed radical vowel]

Ix = [exceptions for -ir]

2.1 -ar

2.1.1 e=>ie

e becomes ie in Rs.

cerrar to close, to lock
comenzarto begin (-zar)
empezar to begin (-zar)
mentar to mention, to call
pensar to think
segar to mow (-gar)
sentar to seat, to set

2.1.2 e=>ye

e becomes ye in Rs.

errarto err

2.1.3 o=>ue

o becomes ue in Rs

acordar to arrage, to decide
acostar to put to bed, to lay down
colgar to hang, to suspend (-gar)
combrobar to verify, to check
concordar to agree
contar to count, to tell
costar to cost
demonstrar to demonstrate
encontrar to encounter, to meet

2.1.4 u=>ue

u becomes ue in Rs.

jugarto play, to gamble (-gar)

2.2 -er

2.2.1 e=>ie

e becomes ie in Rs.

entenderto understand
perder to lose, to miss

2.2.2 o=>hue

o becomes hue in Rs.

olerto smell, to scent

2.2.3 o=>ue

o becomes ue in Rs.

envolverto involve, to entangle
llover to rain, to shower
mover to move, to persuade
volver to return, to turn (irr pp)

2.3 -ir

2.3.1 e=>i

e becomes i in RsIx.

colegir to gather, to conclude (-gir)
concebirto conceive, to imagine
despedirto discharge, to dismiss
elegir to elect, to choose
pedir to ask, to beg
repetir to repeat
seguir to follow, to continue (-guir)
servir serve
vestir to dress, to clothe

2.3.2 e=>í,-

e becomes í in Rs. e is omitted in Ix.

reír to laugh
freír to fry, to tease
sonreírto smile

2.3.3 e=>ie,i

e becomes ie in Rs.
e becomes i in Ix.

consentirto consent, to spoil
convertir to convert
divertir to amuse, to entertain
herir to wound, to hurt
hervir to boil
mentir to lie
preferir to prefer
sentir to feel, to sense
sugerir to suggest, to hint

2.3.4 e=>ye,i

e becomes ye in Rs.
e becomes i in Ix.

erguirto erect, to lift (-guir)

2.3.5 i=>ie

i becomes ie in Rs.

adquirirto aquire, to gain

2.3.6 o=>ue,u

o becomes ue in Rs.
o becomes u in Ix.

dormirto sleep
morir to die

3 Irregular Past Participle

3.1 -ar

no irregular past participles

3.2 -er

3.2.1 -sorber: -sorto
absorberto absorb

3.2.2 -facer: -fecho

3.2.3 -hacer: -hecho
hacerto do, to make

3.2.4 -prender: -preso
prenderto catch,to arrest

3.2.5 -poner: -puesto
poner to put
componerto compose

3.2.6 -romper: -roto
romperto break,to tear

3.2.7 -solver: -suelto
absolverto absolve
resolver to resolve
solver to loosen

3.2.8 -trever: -trevisto

3.2.9 -ve(e)r: -visto
proveerto provide
ver to see

3.2.10 -volver: -vuelto
volverto come back, to return

3.3 -ir

3.3.1 -brir: -buerto
abrir to open
cubrir to cover, to hide
descubrirto discover, to uncover

3.3.2 -decir: -dicho
decirto say

3.3.3 -freír: -frito
freírto fry

3.3.4 -morir: -muerto
morirto die

3.3.5 -primir: -preso
imprimirto print,to impress

3.3.6 -scribir: -scrito
escribir to write
inscribir to register
prescribir to lapse, to be prescribed
subscribir subscribe
transcribirto transcribe

4 Spelling-Changing Verbs

Ae = [e-suffix]

Iao = Eao = [a-o-suffix]

Iaeo = [a-e-o-suffix]

Id = Ed = [ie-io-diphthong-suffix]
(Ix without present subjunctive (p1,p2))

4.1 -ar

4.1.1 -car

c becomes qu before e (Ae).

acercar to bring near
buscar to look for
comunicarto communicate, to notify
convocar to call together
explicar to explain
indicar to indicate, to show
mercar to purchase, to buy
sacar to draw out, to pull out
tocar to touch, to play

4.1.2 -gar

g becomes gu before e (Ae).

colgar to hang, to suspend (o=>ue)
entregarto deliver, to hand over
jugar to play, to gamble (u=>ue)
llegar to arrive, to reach
obligar to oblige, to compel
pagar to pay

4.1.3 -guar

gu becomes gü before e (Ae).

apaciguarto pacify, to calm
averiguar to find out, to investigate

4.1.4 -zar

z becomes c before e (Ae).

acorazar to armor
comenzar to begin (e=>ie)
empezar to begin (e=>ie)

4.1.5 -iar (some verbs)

i becomes í if stressed (Rs).

ampliarto widen, to enlarge
confiar to confide, to entrust
enfriar to cool, to chill
enviar to send
guiar to guide, to drive
variar to vary, to change

4.1.6 -uar (not -guar)

u becomes ú if stressed (Rs).

acentuar to accentuate, to empasize
continuarto continue
efectuar to effect, to bring about
graduar to graduate
situar to locate, to place

4.2 -er

4.2.1 -ger

g becomes j before o and a (Eao).

coger to seize, to catch
convergerto converge
escoger to choose, to select
proteger to protect, to shelter
recoger to gather, to collect

4.2.2 -cer after consonant

c becomes z before o and a (Eao).

convalcerto recover from an illness
convencerto convince
ejercer to practice
vencer to conquer, to defeat

4.2.3 -cer after vowel (mecer,cocer only)

c becomes z before o and a (Eao).

cocerto cook, to boil (omapstoue)
mecerto swing

4.2.4 -cer after vowel (not mecer, cocer)

c becomes zc before o and a (Eao).

agradecer to be grateful
conocer to know
desconocer to disregard
establecer to establish
merecer to deserve
obedecer to obey
ofrecer to offer, to promise
parecer to seem, to appear
permanecerto remain, to stay
pertenecer to belong, to pertain

4.2.5 -eer

In Id the leading i of the suffix is omitted. All other suffices with leading i have an accent on it.

creer to believe, to think
leer to read
poseerto possess, to own

4.2.6 -güer

???

4.2.7 -ñer,-ller

In Id the leading i of the suffix is omitted.

trañerto ring, to peal, to touch

4.3 -ir

4.3.1 -cir after consonant

c becomes z before o and a (Iao).

esparcirto scatter, to spread

4.3.2 -cir after vowel

c becomes zc before o and a (Iao).

lucirto shine, to illuminate

4.3.3 -gir

g becomes j before o and a (Iao).

colegir to gather, to conclude (e=>i)
convergirconverge
dirigir to direct, to manage
erigir to erect, to build

4.3.4 -guir

gu becomes g before o and a (Iao).

destinguirto distinguish?
seguir to follow (e=>ie)

4.3.5 -quir

qu becomes c before o and a (Iao).

delinquirto delinquish ?

4.3.6 -uir (not -guir,-quir)

In RsIx suffices beginning in i (Id) change i to y all other suffices prepend y (Iaeo).

concluir to conclude, to infer
contribuirto contribute
destruir to destruct
huir to escape, to avoid
instruir to instruct
sustituir to substite

4.3.7 -güir

In RsIx gü changes to gu and suffices beginning in i (Id) change i to y all other suffices prepend y (Iaeo).

argüirto argue, to deduce

4.3.8 -ñir,-llir

In Id the leading i of the suffix is omitted.

bullirto boil, to bustle, to deride
reñir to scold, to quarrel
teñir to tinge, to dye

5 Irregular Verbs

5.1 -ar

5.1.1 andar, to walk





basic forms of andar
conditional




infinitive
andar andaría
andarías
present participle
andando andaría
past participle
andado andaríamos
imperative singular
anda andaríais
imperative plural
andad andarían




indicative mood




present imperfect preterit future




ando andaba anduve andaré
andas andabas anduviste andarás
anda andaba anduvo andará
andamosandábamos anduvimos andaremos
andáis andabais anduvisteis andaréis
andan andaban anduvieron andarán




subjunctive mood




present imperfect:ra imperfect:se future




ande anduviera anduviese anduviere
andes anduvieras anduvieses anduvieres
ande anduviera anduviese anduviere
andemosanduviéramosanduviésemosanduviéremos
andéis anduvierais anduvieseis anduviereis
anden anduvieran anduviesen anduvieren




5.1.2 dar,to give




basic forms of dar
conditional




infinitive
dar daría
darías
present participle
dando daría
past participle
dado daríamos
imperative singular
da daríais
imperative plural
dad darían




indicative mood




presentimperfect preterit future




doy daba di daré
das dabas diste darás
da daba dio dará
damos dábamos dimos daremos
dais dabais disteis daréis
dan daban dieron darán




subjunctive mood




presentimperfect:raimperfect:sefuture




diera diese diere
des dieras dieses dieres
diera diese diere
demos diéramos diésemos diéremos
deis dierais dieseis diereis
den dieran diesen dieren




5.1.3 estar, to be




basic forms of estar
conditional




infinitive
estar estaría
estarías
present participle
estando estaría
past participle
estado estaríamos
imperative singular
está estaríais
imperative plural
estad estarían




indicative mood




present imperfect preterit future




estoy estaba estuve estaré
estás estabas estuviste estarás
está estaba estuvo estará
estamosestábamos estuvimos estaremos
estáis estabais estuvisteis estaréis
están estaban estuvieron estarán




subjunctive mood




present imperfect:ra imperfect:se future




esté estuviera estuviese estuviere
estés estuvieras estuvieses estuvieres
esté estuviera estuviese estuviere
estemos estuviéramos estuviésemos estuviéremos
estéis estuvierais estuvieseis estuviereis
estén estuvieran estuviesen estuvieren




5.2 -er

5.2.1 caber, to be contained in




basic forms of caber
conditional




infinitive
caber cabría
cabrías
present participle
cabiendo cabría
past participle
cabido cabríamos
imperative singular
cabe cabríais
imperative plural
cabed cabrían




indicative mood




present imperfect preterit future




quepo cabía cupe cabré
cabes cabías cupiste cabrás
cabe cabía cupo cabrá
cabemos cabíamos cupimos cabremos
cabéis cabíais cupisteis cabréis
caben cabían cupieron cabrán




subjunctive mood




present imperfect:raimperfect:sefuture




quepa cupiera cupiese cupiere
quepas cupieras cupieses cupieres
quepa cupiera cupiese cupiere
quepamoscupiéramos cupiésemos cupiéremos
quepáis cupierais cupieseis cupiereis
quepan cupieran cupiesen cupieren




5.2.2 caer, to fall




basic forms of caer
conditional




infinitive
caer caería
caerías
present participle
cayendo caería
past participle
caído caeríamos
imperative singular
cae caeríais
imperative plural
caed caerían




indicative mood




present imperfect preterit future




caigo caía caí caeré
caes caías caíste caerás
cae caía cayó caerá
caemos caíamos caímos caeremos
caéis caíais caísteis caeréis
caen caían cayeron caerán




subjunctive mood




present imperfect:raimperfect:sefuture




caiga cayera cayese cayere
caigas cayeras cayeses cayeres
caiga cayera cayese cayere
caigamoscayéramos cayésemos cayéremos
caigáis cayerais cayeseis cayereis
caigan cayeran cayesen cayeren




5.2.3 haber,to have




basic forms of haber
conditional




infinitive
haber habría
habrías
present participle
habiendo habría
past participle
habido habríamos
imperative singular
habríais
imperative plural
habed habrían




indicative mood




present imperfect preterit future




he había hube habré
has habías hubiste habrás
ha había hubo habrá
hemos habíamos hubimos habremos
habéis habíais hubisteis habréis
han habían hubieron habrán




subjunctive mood




present imperfect:raimperfect:sefuture




haya hubiera hubiese hubiere
hayas hubieras hubieses hubieres
haya hubiera hubiese hubiere
hayamoshubiéramos hubiésemos hubiéremos
hayáis hubierais hubieseis hubiéreis
hayan hubieran hubiesen hubieren




5.2.4 hacer, to do, to make




basic forms of hacer
conditional




infinitive
hacer haría
harías
present participle
haciendo haría
past participle
hecho haríamos
imperative singular
haz haríais
imperative plural
haced harían




indicative mood




present imperfect preterit future




hago hacía hice haré
haces hacías hiciste harás
hace hacía hizo hará
hacemoshacíamos hicimos haremos
hacéis hacíais hicisteis haréis
hacen hacían hicieron harán




subjunctive mood




present imperfect:raimperfect:sefuture




haga hiciera hiciese hiciere
hagas hicieras hicieses hicieres
haga hiciera hiciese hiciere
hagamoshiciéramos hiciésemos hiciéremos
hagáis hicierais hicieseis hiciereis
hagan hicieran hiciesen hicieren




5.2.5 placer, to please





basic forms of placer
conditional




infinitive
placer placería
placerías
present participle
placiendo placería
past participle
placido placeríamos
imperative singular
place placeríais
imperative plural
placed placerían




indicative mood




present imperfect preterit future




plazco placía plací placeré
places placías placiste placerás
place placía plació placerá
placemos placíamos placimos placeremos
placéis placíais placisteis placeréis
placen placían placieron placerán




subjunctive mood




present imperfect:raimperfect:sefuture




plazca placiera placiese placiere
plazcas placieras placieses placieres
plazca o plegueplaciera pluguiese placiere
plazcamos placiéramosplaciésemosplaciéremos
plazcáis placierais placieseis placiereis
plazcan placieran placiesen placieren




5.2.6 poder, to be able to




basic forms of poder
conditional




infinitive
poder podría
podrías
present participle
pudiendo podría
past participle
podido podríamos
imperative singular
puede podríais
imperative plural
poded podrían




indicative mood




present imperfect preterit future




puedo podía pude podré
puedes podías pudiste podrás
puede podía pudo podrá
podemospodíamos pudimos podremos
podéis podíais pudisteis podréis
pueden podían pudieron podrán




subjunctive mood




present imperfect:raimperfect:sefuture




pueda pudiera pudiese pudiere
puedas pudieras pudieses pudieres
pueda pudiera pudiese pudiere
podamospudiéramos pudiésemos pudiéremos
podáis pudierais pudieseis pudiereis
puedan pudiera pudiese pudieren




5.2.7 poner,to put, to place




basic forms of poner
conditional




infinitive
poner pondría
pondrías
present participle
poniendo pondría
past participle
puesto pondríamos
imperative singular
pon pondríais
imperative plural
poned pondrían




indicative mood




present imperfect preterit future




pongo ponía puse pondré
pones ponías pusiste pondrás
pone ponía puso pondrá
ponemos poníamos pusimos pondremos
ponéis poníais pusisteis pondréis
ponen ponían pusieron pondrán




subjunctive mood




present imperfect:raimperfect:sefuture




ponga pusiera pusiese pusiere
pongas pusieras pusieses pusieres
ponga pusiera pusiese pusiere
pongamospusiéramos pusiésemos pusiéremos
pongáis pusierais pusieseis pusiereis
pongan pusiera pusiese pusieren




5.2.8 querer, to wish




basic forms of querer
conditional




infinitive
querer querría
querrías
present participle
queriendo querría
past participle
querido querríamos
imperative singular
quiere querríais
imperative plural
quered querrían




indicative mood




present imperfect preterit future




quiero quería quise querré
quieres querías quisiste querrás
quiere quería quiso querrá
queremosqueríamos quisimos querremos
queréis queríais quisisteis querréis
quieren querían quisieron querrán




subjunctive mood




present imperfect:raimperfect:sefuture




quiera quisiera quisiese quisiere
quieras quisieras quisieses quisieres
quiera quisiera quisiese quisiere
queramosquisiéramosquisiésemosquisiéremos
queráis quisierais quisieseis quisiereis
quieran quisiera quisiese quisieren




5.2.9 saber, to know




basic forms of saber
conditional




infinitive
saber sabría
sabrías
present participle
sabiendo sabría
past participle
sabido sabríamos
imperative singular
sabe sabríais
imperative plural
sabed sabrían




indicative mood




present imperfect preterit future




sabía supe sabré
sabes sabías supiste sabrás
sabe sabía supo sabrá
sabemossabíamos supimos sabremos
sabéis sabíais supisteis sabréis
saben sabían supieron sabrán




subjunctive mood




present imperfect:raimperfect:sefuture




sepa supiera supiese supiere
sepas supieras supieses supieres
sepa supiera supiese supiere
sepamossupiéramos supiésemos supiéremos
sepáis supierais supieseis supiereis
sepan supieran supiesen supieren




5.2.10 ser, to be




basic forms of ser
conditional




infinitive
ser sería
serías
present participle
siendo sería
past participle
sido seríamos
imperative singular
seríais
imperative plural
sed serían




indicative mood




present imperfect preterit future




soy era fui seré
eres eras fuiste serás
es era fue será
somos éramos fuimos seremos
sois erais fuisteis seréis
son eran fueron serán




subjunctive mood




presentimperfect:raimperfect:sefuture




sea fuera fuese fuere
seas fueras fueses fueres
sea fuera fuese fuere
seamos fuéramos fuésemos fuéremos
seáis fuerais fueseis fuereis
sean fueran fuesen fueren




5.2.11 tener, to have




basic forms of tener
conditional




infinitive
tener tendría
tendrías
present participle
teniendo tendría
past participle
tenido tendríamos
imperative singular
ten tendríais
imperative plural
tened tendrían




indicative mood




present imperfect preterit future




tengo tenía tuve tendré
tienes tenías tuviste tendrás
tiene tenía tuvo tendrá
tenemos teníamos tuvimos tendremos
tenéis teníais tuvisteis tendréis
tienen tenían tuvieron tendrán




subjunctive mood




present imperfect:raimperfect:sefuture




tenga tuviera tuviese tuviere
tengas tuvieras tuvieses tuvieres
tenga tuviera tuviese tuviere
tengamostuviéramos tuviésemos tuviéremos
tengáis tuvierais tuvieseis tuviereis
tengan tuvieran tuviesen tuvieren




5.2.12 traer, to bring




basic forms of traer
conditional




infinitive
traer traería
traerías
present participle
trayendo traería
past participle
traído traeríamos
imperative singular
trae traeríais
imperative plural
traed traerían




indicative mood




present imperfect preterit future




traigo traía traje traeré
traes traías trajiste traerás
trae traía trajo traerá
traemos traíamos trajimos traeremos
traéis traíais trajistes traeréis
traen traían trajeron traerán




subjunctive mood




present imperfect:raimperfect:sefuture




traiga trajera trajese trajere
traigas trajeras trajeses trajeres
traiga trajera trajese trajere
traigamostrajéramos trajésemos trajéremos
traigáis trajerais trajeseis trajereis
traigan trajeran trajesen trajeren




5.2.13 valer, to be worth




basic forms of querer
conditional




infinitive
querer querría
querrías
present participle
queriendo querría
past participle
querido querríamos
imperative singular
quiere querríais
imperative plural
quered querrían




indicative mood




present imperfect preterit future




quiero quería quise querré
quieres querías quisiste querrás
quiere quería quiso querrá
queremosqueríamos quisimos querremos
queréis queríais quisisteis querréis
quieren querían quisieron querrán




subjunctive mood




present imperfect:raimperfect:sefuture




quiera quisiera quisiese quisiere
quieras quisieras quisieses quisieres
quiera quisiera quisiese quisiere
queramosquisiéramosquisiésemosquisiéremos
queráis quisierais quisieseis quisiereis
quieran quisiera quisiese quisieren




5.2.14 ver, to see




basic forms of ver
conditional




infinitive
ver vería
verías
present participle
viendo vería
past participle
visto veríamos
imperative singular
ve veríais
imperative plural
ved verían




indicative mood




present imperfect preterit future




veo veía vi veré
ves veías viste verás
ve veía vio verá
vemos veíamos vimos veremos
veis veíais visteis veréis
ven veían vieron verán




subjunctive mood




present imperfect:raimperfect:sefuture




vea viera viese viere
veas vieras vieses vieres
vea viera viese viere
veamos viéramos viésemos viéremos
veáis vierais vieseis viereis
vean vieran viesen vieren




5.2.15 yacer, to lie




basic forms of yacer
conditional




infinitive
yacer yacería
yacerías
present participle
yaciendo yacería
past participle
yacido yaceríamos
imperative singular
yace yaceríais
imperative plural
yaced yacerían




indicative mood




present imperfect preterit future




yazco o yagoyacía yací yaceré
yaces yacías yaciste yacerás
yace yacía yació yacerá
yacemos yacíamos yacimos yaceremos
yacéis yacíais yacisteis yaceréis
yacen yacían yacieron yacerán




subjunctive mood




present imperfect:raimperfect:sefuture




yazca o yagayaciera yaciese yaciere
yazcas yacieras yacieses yacieres
yazca yaciera yaciese yaciere
yazcamos yaciéramos yaciésemos yaciéremos
yacáis yacierais yacieseis yaciereis
yazcan yacieran yaciesen yacieren




5.3 -ir

5.3.1 asir, to seize




basic forms of asir
conditional




infinitive
asir asiría
asirías
present participle
asiendo asiría
past participle
asido asiríamos
imperative singular
ase asiríais
imperative plural
asid asirían




indicative mood




present imperfect preterit future




asgo asía así asiré
ases asías asiste asirás
ase asía asió asirá
asimos asíamos asimos asiremos
asís asíais asisteis asiréis
asen asían asieron asirán




subjunctive mood




present imperfect:raimperfect:sefuture




asga asiera asiese asiere
asgas asieras asieses asieres
asga asiera asiese asiere
asgamosasiéramos asiésemos asiéremos
asgáis asierais asieseis asiereis
asgan asieran asiesen asieren




5.3.2 decir, to say, to tell




basic forms of decir
conditional




infinitive
decir diría
dirías
present participle
diciendo diría
past participle
dicho diríamos
imperative singular
di diríais
imperative plural
decid dirían




indicative mood




present imperfect preterit future




digo decía dije diré
dices decías dijiste dirás
dice decía dijo dirá
decimosdecíamos dijimos diremos
decís decíais dijisteis diréis
dicen decían dijeron dirán




subjunctive mood




present imperfect:raimperfect:sefuture




diga dijera dijese dijere
digas dijeras dijeses dijeres
diga dijera dijese dijere
digamosdijéramos dijésemos dijéremos
digáis dijerais dijeseis dijereis
digan dijeran dijesen dijeren




5.3.3 -decir (not decir, bendecir, maldecir)




basic forms of decir
conditional




infinitive
decir diría
dirías
present participle
diciendo diría
past participle
dicho diríamos
imperative singular
di diríais
imperative plural
decid dirían




indicative mood




present imperfect preterit future




digo decía dije diré
dices decías dijiste dirás
dice decía dijo dirá
decimosdecíamos dijimos diremos
decís decíais dijisteis diréis
dicen decían dijeron dirán




subjunctive mood




present imperfect:raimperfect:sefuture




diga dijera dijese dijere
digas dijeras dijeses dijeres
diga dijera dijese dijere
digamosdijéramos dijésemos dijéremos
digáis dijerais dijeseis dijereis
digan dijeran dijesen dijeren




5.3.4 -ducir




basic forms of conducir
conditional




infinitive
conducir conduciría
conducirías
present participle
conduciendo conduciría
past participle
conducido conduciríamos
imperative singular
conduce conduciríais
imperative plural
conducid conducirían




indicative mood




present imperfect preterit future




conduzco conducía conduje conduciré
conduces conducías condujiste conducirás
conduce conducía condujo conducirá
conducimos conducíamos condujimos conduciremos
conducís conducíais condujisteis conduciréis
conducen conducían condujeron conducirán




subjunctive mood




present imperfect:ra imperfect:se future




conduzca condujera condujese condujere
conduzcas condujeras condujeses condujeres
conduzca condujera condujese condujere
conduzcamoscondujéramoscondujésemoscondujéremos
conduzcáis condujerais condujeseis condujereis
conduzcan condujeran condujesen condujeren




5.3.5 ir, to go




basic forms of ir
conditional




infinitive
ir iría
irías
present participle
yendo iría
past participle
ido iríamos
imperative singular
ve iríais
imperative plural
id irían




indicative mood




present imperfect preterit future




voy iba fui iré
vas ibas fuiste irás
va iba fue irá
vamos íbamos fuimos iremos
vais ibais fuisteis iréis
van iban fueron irán




subjunctive mood




present imperfect:raimperfect:sefuture




vaya fuera fuese fuere
vayas fueras fueses fueres
vaya fuera fuese fuere
vayamosfuéramos fuésemos fuéremos
vayáis fuerais fueseis fuereis
vayan fueran fuesen fueren




5.3.6 -oír




basic forms of oír
conditional




infinitive
oír oiría
oirías
present participle
oyendo oiría
past participle
oído oiríamos
imperative singular
oye oiríais
imperative plural
oíd oirían




indicative mood




present imperfect preterit future




oigo oía oiré
oyes oías oíste oirás
oye oía oyó oirá
oímos oíamos oímos oiremos
oís oíais oísteis oiréis
oyen oían oyeron oirán




subjunctive mood




present imperfect:raimperfect:sefuture




oiga oyera oyese oyere
oigas oyeras oyeses oyeres
oiga oyera oyese oyere
oigamosoyéramos oyésemos oyéremos
oigáis oyerais oyeseis oyereis
oigan oyeran oyesen oyeren




5.3.7 -salir




basic forms of salir
conditional




infinitive
salir saldría
saldrías
present participle
saliendo saldría
past participle
salido saldríamos
imperative singular
sal saldríais
imperative plural
salid saldrían




indicative mood




present imperfect preterit future




salgo salía salí saldré
sales salías saliste saldrás
sale salía salió saldrá
salimos salíamos salimos saldremos
salís salíais salisteis saldréis
salen salían salieron saldrán




subjunctive mood




present imperfect:raimperfect:sefuture




salga saliera saliese saliere
salgas salieras salieses salieres
salga saliera saliese saliere
salgamossaliéramos saliésemos saliéremos
salgáis salierais salieseis saliereis
salgan salieran saliesen salieren




5.3.8 -venir




basic forms of venir
conditional




infinitive
venir vendría
vendrías
present participle
viniendo vendría
past participle
venido vendríamos
imperative singular
ven vendríais
imperative plural
venid vendrían




indicative mood




present imperfect preterit future




vengo venía vine vendré
vienes venías viniste vendrás
viene venía vino vendrá
venimos veníamos vinimos vendremos
venís veníais vinisteis vendréis
vienen venían vinieron vendrán




subjunctive mood




present imperfect:raimperfect:sefuture




venga viniera viniese viniere
vengas vinieras vinieses vinieres
venga viniera viniese viniere
vengamosviniéramos viniésemos viniéremos
vengáis vinierais vinieseis viniereis
vengan vinieran viniesen vinieren